Jak zmniejszyć spalanie auta? Diesla i benzyny.

Jak zmniejszyć spalanie auta? Dobre pytanie, szczególnie w dobie galopujących cen paliw, sytuacji geopolitycznej oraz ekonomicznej. Ceny diesla powyżej 8,00 PLN i benzyny pb95 w okolicy 6,50 PLN (na czas pisania artykułu) zaczynają w dość bolesny sposób odciskać piętno w portfelach Polaków. W skutek wysokich cen paliw drożeją nie tylko produkty na sklepowych półkach, ale dla wielu z naszych rodaków coraz większe koszty życia zaczynają stawać się realnym problemem egzystencjonalnym. Konieczność tankowania prywatnego samochodu i coraz częstsze wizyty na drogiej stacji paliwowej wydają się być raczkującym i poważnym problemem.

Czas więc zadać pytanie: czy jest jakikolwiek sposób na zmniejszenie spalania w aucie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście i mamy dla Ciebie dobrą informację!

jak zmniejszyć spalanie auta

Od czego zużycie spalania diesla lub benzyny w Twoim samochodzie?

By rozwinąć nasz wątek na kolejnych płaszczyznach najpierw musimy podsumować sobie podwaliny czynników wpływających na poziom zużycia paliwa w pojazdach silnikowych. Oczywistym jest fakt, że o tym jak stosunkowo dużo lub mało paliwa będzie spalać Twój samochód zależy od:

 • rodzaju silnika – diesel czy benzyna?
 • litrażu silnika i mocy jednostki napędowej
 • technologii jednostki napędowej
 • kształtu, wagi i gabarytów auta
 • stylu Twojej jazdy
 • stanu technicznego auta

I teraz przechodzimy już do konkretnych informacji. Wbrew pozorom duży silnik i duża moc nie zawsze idą w parze z dużo większym spalaniem, a mały silnik nie zawsze musi być znacznie bardziej ekonomiczny od wbrew pozorom nawet dużo większych jednostek napędowych. Dla przykładu, starsze silniki wolnossące jak dla przykładu popularna jednostka silnikowa małych aut miejskich starszej generacji 1.4L 16V o mocy 95 koni mechanicznych w miejskim cyklu potrafi spalić dużo więcej benzyny niż nowoczesne silniki również napędzane benzyną i to ponad dwukrotnie mocniejsze! O hybrydowych jednostkach już w ogóle nie wspominając.

Tak więc litraż i moc nie zawsze są jedyni czynnikami związanymi z szeroko pojętą ekonomią, aczkolwiek jasno zaznaczmy, że klasyczne silniki wolnossące V6, V8, V10 czy V12 lub nowsze z dołożonym kompresorem czy turbiną zawsze będą palić „tyle, ile się zaleje”. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę dynamiczny charakter jazdy.

W dieslach natomiast dysproporcje w spalaniu nie są aż tak drastyczne, aczkolwiek na pewno będzie to zauważalne. Wbrew pozorom najbardziej ekonomiczne są do dwóch litrów pojemności nie licząc tych najmniejszych silniczków, gdyż ich elastyczność i moc pozwalają na relatywnie płynną i dynamiczną jazdę, a przez to również oszczędną.

 

Oszczędna jazda, silnik również, a mimo to, notujesz duże spalanie? Dlaczego?

Powodów dla takiej sytuacji jest dużo. Jeżeli masz z natury oszczędny samochód, a mimo to jego spalanie nijak ma się do suchych danych na jego temat, to problem może leżeć w kilku różnych źródłach, które jak na złość mogą się łączyć, co daje jeszcze bardziej negatywny obraz sytuacji.

Jak zmniejszyć spalanie w dieslu?

Jeśli jesteś właścicielem auta z silnikiem diesla, który z reguły klasyfikuje się w segmencie aut ekonomicznych, a mimo to notujesz nadspodziewanie duże spalanie to problem ewidentnie będzie leżeć po stronie natury technicznej lub bardzo marnej jakości paliwa.

 • spróbuj zatankować lepsze paliwo na innej stacji
 • sprawdź układ paliwowy i nawet takie detale jak przewody
 • sprawdź pompwtryskiwacze lub pompy wtrysku
 • sprawdź turbinę lub jej sterowanie
 • sprawdź zawór EGR i filtr cząstek stałych 

Jak zmniejszyć spalanie w silniku benzynowym?

Jeżeli podobna sytuacja ma miejsce w Twoim samochodzie z silnikiem benzynowym to sprawdź:

 • wypróbuj lepszej jakości paliwo 
 • układ paliwowy, cewki i świece, których nadmierna eksploatacja może w dość znaczny sposób podnosić spalanie i jednocześnie obniżać moc auta
 • zweryfikuj turbinę i sterowanie jeśli nie jest to silnik wolnossący

 

Zużycie paliwa i związane z nim zauważalne wzrosty mogą zależeć nawet od detali, których nie dostrzegasz!

Jeśli nagle notujesz większe spalanie, zastanów się czy przypadkiem dopiero nie były zmieniane opony na sezon. Czy nie wiozłeś przyczepki, albo rowerów na wycieczkę. Wbrew pozorom nawet taki detal jak większa felga czy opona, również mogą podnieść spalanie Twojego auta. I takich niuansów jest znacznie więcej. Warto też od czasu do czasu, zarówno w dieslu jak i benzynie dolać specjalnego dodatku do paliwa o właściwościach smarująco – czyszczących, którego zadaniem jest przeczyszczenie układu paliwowego i zbiornika z osadzających się tam nieczystości.

 

Jeśli wszystko działa jak należy, zdecyduj się na chiptuning! Podnieś moc i zmniejsz zużycie paliwa!

Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale zwiększenie mocy auta na zdrowym technicznie samochodzie potrafi czynić cuda! Dopieszczenie seryjnej mapy oprogramowania sterownika bez jakichkolwiek modyfikacji mechanicznych w zależności od silnika, może być rezultatem przyrostów mocy nawet do 35%, a przy okazji zapewniać mniejsze spalanie nawet o 2 litry na każde kolejne 100 kilometrów!

chiptuning bmw 420d

chiptuning bmw 420d f32

 

Większa elastyczność auta sprawia, że silnik „mniej się męczy”, wobec czego w codziennych warunkach drogowych jazda staje się bardziej płynna. A to z kolei przekłada się na mniejsze spalanie! Im większe auto lub szersze jego zastosowanie – np. ciągnięcie przyczepy, przewożenie ciężkich przedmiotów – tym lepsze rezultaty i zmiany w spalaniu na korzyść Twojego portfela. Na tak duże spadki poboru paliwa po chiptuningu mogą jednak liczyć głównie właściciele silników wysokoprężnych, ale nawet posiadacze uturbionych silników benzynowych będę realnie odczuwać różnicę podczas tankowania!

Chip Tuning = Eko Tuning

Chiptuning to nic innego jak poprawa seryjnego oprogramowania samochodu osobowego, busa, pojazdu ciężarowego, a nawet maszyny budowlanej czy wózka widłowego! Taka możliwość powinna zainteresować nie tylko właścicieli samochodów osobowych, ale przede wszystkim przedsiębiorców z segmentu szeroko rozumianego transportu czy budownictwa. Będąc w posiadaniu sporej floty pojazdów silnikowych, dzięki takiej modyfikacji można zaoszczędzić na samym tylko paliwie nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile mocy w bezpieczny sposób może przyjąć Twój samochód oraz jak wpłynie to na zużycie paliwa, odezwij się do nas, a dowiesz się jakie możliwości jesteśmy w stanie zaproponować do Twojego auta! Obsługujemy również w tym zakresie floty samochodów osobowych, busów, pojazdów ciężarowych i maszyn! 

Rate this post