Intercooler – czy warto inwestować w wydajniejszy IC?

Intercooler to nic innego jak chłodzenie w Twoim samochodzie, którego zadaniem jest obniżenie temperatury powietrza wpadającego do silnika. Im niższa temperatura powietrza, im wydajniejsza chłodnica, tym lepiej dla silnika. A w kontekście modyfikacji pod kątem zwiększenia mocy, jest to nasz numer 1 na liście najefektywniejszych modów, które warto wziąć pod uwagę decydując się na chiptuning.

Wydajniejszy Intercooler drastycznie zmniejsza temperaturę powietrza co wpływa bardzo korzystnie na sam silnik jak i generowaną przez niego moc. Dowodem naszych słów jest montaż Intercoolera jednej z topowych marek – niemieckiego producenta Wagner – w Fordzie Focusie ST.

Podczas pomiarów na naszej hamowni widać czarno na białym (różowa krzywa wykresu na obu powyższych zdjęciach) jak po montażu Intercoolera renomowanej marki Wagner Tuning zmieniła się temperatura w układzie dolotowym oraz jak pięknie poprawiły się krzywe na wykresie z pomiarów. Przed montażem nowej chłodnicy osiągaliśmy temperaturę na poziomie 80-100 stopni. Po montażu, temperatura przy obciążeniu ani razu nie przekroczyła nawet 49 stopni!

Nowa mapa w połączeniu z IC radykalnie zmieniła charakterystykę samochodu, przy czym chroni silnik lepiej niż „seria”. Jak widać, montaż wydajniejszej chłodnicy to doskonała propozycja dla wszystkich osób decydujących się na zwiększenie mocy w swoim samochodzie, gdyż dzięki zastosowaniu wydajniejszego chłodzenia możliwe są jeszcze większe przyrosty.

Aby nie być stronniczym czujemy się zobowiązani dodać, że nie wszystkie fabrycznie montowane coolery są dużo gorsze i znacznie mniej wydajne od tych aftermarketowych. Niestety, taki scenariusz jest znacznie rzadziej spotykany wśród właścicieli samochodów. I nie tylko wśród aut o charakterze sportowym. Ale schemat ten dotyczy praktycznie wszystkich samochodów.

Intercooler na zamówienie

Jeżeli szukasz odpowiedniego IC do swojego auta, odezwij się do nas. Intercooler na zamówienie to jedna z naszych dodatkowych usług, które szerzymy w ramach modyfikacji i tuningu samochodów. Efektywność naszych działań może być zwiększona dodatkowym tuningiem mechanicznym. A połączenie tych kwestii, daje ogromne pole manewru i gwarancję bezpiecznych oraz w pełni satysfakcjonujących rezultatów.

 

 

 

Rate this page